Hakkında

Anasayfa / Hakkında

Tiyatro Frankfurt

Tiyatro Frankfurt Derneği (Tiyatro Frankfurt e.V.), Almanya’da 2003 yılında kurulmuş ve faaliyetlerini Türkçe ve Almanca olarak gerçekleştiren bir tiyatro topluluğudur.

Şimdiye dek Turgut Özakman, Ferhan Şensoy, Kandemir Konduk ve Özen Yula gibi Türk tiyatrosunun önemli yazarlarının oyunlarıyla sahne açmış olan Tiyatro Frankfurt, aynı zamanda tiyatroya genç oyuncular ve yazarlar kazandırmakta, çağdaş tiyatronun en güzel örneklerini Avrupa’da sanat severler ile buluşturmaktadır. Tiyatro Frankfurt, ayrıca gelenekselleşen Frankfurt Türk Tiyatro Festivalinin ev sahipliğini yapmakta ve Türkiye’den davet edilen prodüksiyonlar ve atölye çalışmaları ile Frankfurt’ta varlığını sürdürmektedir.

Tiyatro Frankfurt`un tüm faaliyetlerinde amaçladığı 4 önemli nokta aşağıdaki gibi özetlenebilir;

– Sanatın gücü ile Türkiye ve Avrupa arasında bir kültür bağı kurmak
– Kültürel değerlerimizi çağdaş tiyatro sanatıyla kitlelere aktarmak;
– Tiyatro ve sanat alanlarında ilerlemek isteyen gençlere yardımcı olmak;
– Yaratıcı drama atölye çalışmaları ile çocukların ve gençlerin kişisel gelişimlerine destek olmak.

Frankfurt Türk Tiyatro Festivali

2014 yılında ilki gerçekleşen festival, her geçen sene büyüyerek ve kendini yenileyerek devam etmekte ve gerek devlet gerek özel tiyatrolardan en güzel oyunlar, birbirinden değerli oyunculardan atölyeler, fuaye sohbetleri ve paneller ile Avrupa’nın finans ve kültür merkezi kabul edilen Frankfurt şehrini bir yıldızlar geçidine dönüştürmekte ve Avrupalı tiyatro severlere 10 gün aralıksız tiyatro keyfi yaşatmaktadır.