Üstü Kalsın

Anasayfa / Üstü Kalsın
Üstü Kalsın

Oyun Hakkında Açıklama

Yazan: Zeynep Yıldız
Yöneten: Kamil Kellecioğlu
Sanat Danışmanı: Tamer Levent
Müzik: Hakan Savkli

Oynayanlar:
Emrah Elçiboga, Nurten İnan, Kamil Kellecioğlu, Çiğdem Özkurt Spickerman, İpek Bayraktar.

Lara başarılı bir senarist-yazardır. Uzun süredir aşk yaşadığı Çınar ile aynı evi pay- laşmaktadır. Lara bu ilişkinin nereye varaca- ğını bilmek isterken her fırsatta ezber bozan Çınar ile ilişkileri yeni bir boyut kazanmaya başlar. İkisi de fikir ve idealleri için kavga etmekten çekinmeden yüzleşirler. Lara evi terk etmek için hazırlandığında gelen bir telefonla ülkeye darbe girişiminde bulunul- duğunu öğrenir. Lara sokağa çıkma yasağı dolayısıyla evde kalacaktır. 1980 darbesinde çeşitli sebeplerden ötürü ülkesini terk etmek zorunda kalan ve Almanya’da işçi olarak ha- yatına devam eden ancak yaşadığı sağlık so- runları sebebiyle son günlerini doğduğu top- raklarda geçirmek için ülkesine dönen Kamil ve eşi Nevin’i otuzdört yıl sonra karşılayan bu karanlık gece de hiç tanımadıkları kom- şuları Lara ve Çınar’ı ziyaretleri ile yaptıkları derin sohbet herkesi aydınlatır.

Lara, eine erfolgreiche Drehbuchautorin, lebt mit ihrem Freund Çınar in der Türkei. Nach einem Streit packt Lara ihre Koffer und will gehen. Doch in diesem Moment beginnt ein Putsch und zwingt sie zu bleiben. Auch die Nachbarn der beiden, Kâmil und seine Frau Nevin, erleben den Putsch. Sie waren beim Putschversuch 1980 nach Deutschland geflüchtet und sind nun in ihre Heimat zurückgekehrt, um hier ihre letzten Tage zu verbringen. Nun, 34 Jahre später, müssen sie erneut solch eine dunkle Nacht erleben. Ganz unerwartet wird diese Finsternis durch den Besuch bei den bis dahin unbekannten Nachbarn, Lara und Çinar, erhellt.

In türkischer Sprache mit deutschen Übertiteln

Nazife İlhan (Almanca), Gönülcan Karacaköylü (Sahne amiri), Süreyya Temel (Sahne tasarımı), Hüseyin Öner (Video), Filiz Kallenci (Kostüm), Hakan Savkli (Müzik), Hannan Aslan (Afiş), Ümit Cakal (Teknik),