Oyunlar

Anasayfa / Oyunlar

10. Frankfurt Türk Tiyatro Festival Programı

26 Mayıs 2023 - Cuma

ucurtmanin-kuyrugu-afis

26 Mayıs 2023 | 19:00 | 110 dk | Gallus Theater

UÇURTMANIN KUYRUĞU
Der Schwanz des Drachens

Yazan: Savaş Dinçel
Yöneten: Barış Dinçel
Oyuncular: Ali Yoğurtçuoğlu, Gün Koper

Çocukluğu babası tarafından otoriteyle bezenmiş, sıkı bir disiplinle yetiştirilmiş, bu disiplin ve otorite kendisi için saplantıya dönüşmüş bir adam, hayatına son vermeye karar verir. İntihar mektubunu yazıp bitirdiği an kapı çalar. Karşısında ilk defa gördüğü, tanımadığı bir misafir vardır. Gelen adam hayatına ve tüm çocukluğuna dair her şeye hakimdir. Zaman geçtikçe sohbet ilgi çekici bir hal alır. Etkileyici bir iç hesaplaşma başlar.

Ein Mann, dessen Kindheit von Autorität und strenger Disziplin durch seinen Vater geprägt wurde – wobei diese Disziplin und Autorität zu einer Besessenheit für ihn geworden ist – beschließt, seinem Leben ein Ende zu setzen. In dem Moment, in dem er seinen Abschiedsbrief beendet, klopft es an der Tür. Vor ihm steht ein Fremder, den er noch nie zuvor gesehen hat. Der Besucher jedoch ist mit dem Leben des Mannes und seiner gesamten Kindheit vertraut. Das Gespräch der beiden nimmt eine immer interessanteren Verlauf. Eine bedeutsame innere Abrechnung beginnt.

27 Mayıs 2023 - Cumartesi

gidis-donus-moskova-afis

27 Mayıs 2023 | 19:00 | 90 dk | Gallus Theater

GİDİŞ DÖNÜŞ MOSKOVA
Moskau Hin und Zurück

Yazan: Alexander Galin
Yöneten: Engin Gürmen
Oyuncular: Aybar Taştekin, Nurseli Tırışkan, Esra Ülger, Hikmet Körmükçü, Mahperi Mertoğlu, Zihni Göktay

Eşinin ölümünden sonra Moskova’da kızı ve damadının yanında yaşamaya başlayan Nikolai Mihayloviç Çmutin, sakin ve huzurlu bir yaşam sürmek umuduyla köyüne gitmek istemektedir. Babasının köyde tek başına yaşayamayacağını düşünen kızı Ludmilla ve bir türlü anlaşamadığı damadı Leonid ise onu evlendirme planları yapmaktadır. Leonid, Çmutin’in birini eş olarak seçmesini umut ederek üç yalnız kadını eve davet eder. Üç gelin adayının da aynı anda eve gelmesiyle planlar karışacaktır.

Tschmutin, der auf dem Dorf aufgewachsen ist, zieht zu seiner Tochter und seinem Schwiegersohn nach Moskau. Das macht ihn unglücklich. Das Chaos der Stadt verstärkt seine Sehnsucht nach dem ruhigen und friedlichen Leben auf dem Land. Sein Schwiegersohn Leonid, der Tschmutin nicht im Haus möchte, bringt eines Tages drei Heiratsanwärterinnen mit. Tschmutin möchte frei wie ein Vogel sein, doch ist er bereit für ein Leben allein?

28 Mayıs 2023 - Pazar

Bir-Gun-Ayakkabimin-Teki-Afis

28 Mayıs 2023 | 11:00 | 50 dk | Gallus Theater

BİR GÜN AYAKKABIMIN TEKİ
Eines Tages einer von meinem Schuh

Yazan: Derya Yıldırım
Yöneten: Özgür Kaymak
Oyuncu: Derya Yıldırım

Rengarenk bir mutfak… Ama her yer çok dağınık… Oyuncu mutfağı toplamaktan sıkılıp gitmeye karar verir ama ayakkabısının tekini bir türlü bulamaz. O da ne, önce ayakkabısının diğer teki, sonra mutfaktaki her şey konuşmaya başlar. Kayıp ayakkabı, Kaptan Cook’u aramaya gitmiştir ve kim bilir başından ne maceralar geçmektedir…

Eine bunte Küche… Das totale Chaos… Die Schauspielerin hat keine Lust mehr aufzuräumen und will gehen, aber sie findet einen von ihren Schuhen nicht. Doch was ist das: erst fängt der andere Schuh und dann auf einmal alles in der Küche zu sprechen an. Der verlorene Schuh ist Kapitän Cook suchen gegangen und wer weiß, was für Abenteuer er unterwegs erlebt.

28.05 Güne Bakan canm

28 Mayıs 2023 | 19:00 | 120 dk | Gallus Theater

GÜNE BAKAN CAM KIRIKLARI
Scherben, die zur Sonne blicken

Yazan: Memet Baydur
Yöneten & Oyuncular: Almila Uluer Atabeyoğlu, Kerem Atabeyoğlu

Kendi dünyalarına kapanmış iki yalnız insanın, yalanlar, gerçekler, kahkahalar ve gözyaşlarıyla bezenmiş hikayesini anlatan “Güne Bakan Cam Kırıkları”, Türk tiyatrosunun eşsiz yapıtları arasında yer alıyor.

»Scherben, die zur Sonne blicken« ist ein Werk des türkischen Theaters das seines gleichen sucht. Es erzählt von zwei einsamen Menschen, die sich in ihre eigene Welt geflüchtet haben – gespickt mit Lügen, Wahrheiten, Lachen und Tränen. Das Paar Atabeyoglu appelliert an die Zuschauer: »Wir laden alle ein, uns zuzuschauen, aber vor allem dicht an dicht mit uns dem Autor Mehmet Baldur zu lauschen. Dieser traurige und spitzbubige, kluge und ironische Autor tut der Seele immer gut. Wirklich.«

Atabeyoğlu çifti, seyirciye şöyle sesleniyor: “Oyunu izlemeye ama onun da ötesinde bizimle diz dize oturup, Memet Baydur’u dinlemeye davet ediyoruz herkesi. Bu hüzünlü ve hınzır, zeki ve alaycı yazar, ruhuna hep iyi geliyor insanın. Gerçekten. İşte ona çağırıyoruz.”

29 Mayıs 2023 - Pazartesi

Unknown

29 Mayıs | 11:00 | 45 dk | Gallus Theater

NÖRO OYUN – BEYİN SHOW
Neurospiel – Gehirnshow

Yazan & Yöneten: Ergin Düzgün
Proje Danışmanı: Uzm. Dr. Duygu Rotsinger
Oyuncular: Ergin Düzgün, Hacer Serpil Uyanık

Nöro Oyun ekibi olarak yediden yetmişe her yaştan , her bilgi düzeyinden insanı ‘’beynin” eğlenceli yanıyla tanıştırmak ve onların Nörobilim’e daha çok ilgi duymalarını sağlamak için birbirinden ilginç bilgiyi tiyatro ve beyin egzersizleri eşliğinde eğlenceli bir yöntemle tasarlıyor ve sunuyoruz.

»Neuro – Nöro Oyun« präsentiert auf unterhaltsame Weise Wissenswertes und Interessantes zum menschlichen Gehirn. Mit Hilfe des Theaters führen die Schauspieler ihr Publikum spielerisch und altersgerecht an die komplexe Materie heran. Begeben wir uns also auf die spannende Reise in das zentrale Organ des menschlichen Körpers und entecken Geheimnisse unseres Bewusstseins und mehr…

satonun-altinda

29 Mayıs 2023 | 19:00 | 90 dk | Gallus Theater

ŞATONUN ALTINDA
Unter dem Schloss

Yazan: William Shakespeare
Yöneten: Güray Dinçol
Oyuncular: Pınar Akkuzu, Gülden Arsal

Metin, William Shakespeare’in Macbeth oyunundan yola çıkılarak uyarlandı ve yeni bir yazımla sahneye taşındı. Lecoq pedagojisinin en özgün stillerinden biri olan Bufonlar oyunun temel yapısını oluşturdular. Hiçbir şeye inanmamak ve her şeyle dalga geçmek için sahnede var olan, yeraltı dünyasına ait bu yaratıklar, Shaekspeare’in en güçlü tragedyalarından Macbeth ile buluştuğunda ortaya absürd, trajik ve bol kanlı bir güldürü çıktı. İnsanlık, Bufonlar için bir oyun oynama, alay etme ve taklit aracıdır yalnızca. Bu boyutuyla oyun seyirciyi kışkırtıcı, karanlık, rahatsız edici ve oldukça komik bir yolculuğa davet ediyor.Kendi karanlığımızın yolculuğuna…

Macbeth ist tot. Zwei Wäscherinnen, die in einer Waschküche unter Macbeths Schloss arbeiten, haben unzählige Königreiche, Kriege, Zerstörung und Armut überlebt. Diese beiden seltsamen Gestalten, die nicht in die Geschehnisse in der Welt über ihnen eingreifen können, bewegen sich an der Grenze zwischen Wahnsinn und Prophezeiung, Tugend und Grausamkeit. Sie erzählen die Geschichte von unten – unter dem Schloss. Das Ergebnis ist eine absurde, tragische und blutige Farce.

02 Haziran 2023 - Cuma

kelepce_afis

02 Haziran 2023| 19:00 | 70 dk | Gallus Theater

KELEPÇE KULLANMA KILAVUZU
Handschellen – Eine Gebrauchsanweisung

Yazan / Autor: Irmak Bahçeci
Yöneten / Regie: Serkan Üstüner
Oyuncular / Schauspieler: Başak Daşman, Hüseyin Avni Danyal

Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı bu sorguda oldukça zeki ve entelektüel bir kadın, pek de zeki olmayan inatçı bir polisin karşısında kendinden emin, göz altı süresinin bitmesini beklerken polis sadece teşkilattan ve çalışma hayatından kurtulmak derdinde.

Hem zaten gerçekte kim kimi sorguluyor? İllüzyonist bir kadın bir polis sorgusunda… Işıklar açılır oyun başlar. Sorgulanan aslında sanık değil polistir!

In dieser Befragung ist nichts so wie es aussieht. Eine schlaue und intellektuelle Frau, ein nicht so cleverer, aber sturer Polizist. Sie möchte, dass die Befragung endet, er seine Arbeitszeit.

Wer befragt in Wirklichkeit wen? Eine Magierin in einer Polizeibefragung… Die Lichter gehen an, das Spiel fängt an. Die Befragte ist nicht die Beschuldigte, sondern eine Polizistin!

03 Haziran 2023 - Cumartesi

eyvah_nadir_afis

03 Haziran 2023 | 19:00 | 70 dk | Gallus Theater

Eyvah Nadir
Auweia Nadir

Yazan / Autor: Ahmet Metin Önel
Yöneten / Regie: Ali Meriç
Oyuncu / Schauspieler: Koray Karaca

Eyvah Nadir, dünden bugüne insanoğlunun bir mücadelesinin öyküsü elbette. Yaşamda değişmeden, bükülmeden, en önemlisi de dik durarak ayakta kalanların trajikomik öyküsü. Eyvah demenin bir zaaf, ötesinde bir yenilgi olduğuna inanan Nadir’in yine bu sözcükten hal ve söylem olarak kaçma çabası, insanın onur ve vicdanıyla sürdürdüğü yaşam yolculuğunun da bir özeti sanki. Gülmek, gülerek düşünmek ve düşünerek özdeşleşmenin sahnede vücut bulduğu Eyvah Nadir, izleyiciyle de bir biçimde köprü kurmaktan geri kalmıyor.

Auweia Nadir ist die Geschichte eines Kampfes der Menschen von der Vergangenheit bis zur Gegenwart. Die tragikomische Geschichte derer, die sich im Leben nicht verändern, beugen und vor allem das wichtigste; aufrecht auf den Beinen stehen. Nadir, der glaubt, dass Auweia zu sagen eine Schwäche und eine Niederlage ist, versucht diesem Wort zu entkommen, es ist auch eine Zusammenfassung der Lebensreise, die Menschen mit Ehre und Gewissen fortsetzen. Lachen, lachend denken und sich mit den Gedanken zu identifizieren, die auf der Bühne verkörpert ist, bleibt nicht nur als eine Brücke zum Publikum.

04 Haziran 2023 - Pazar

tatavlayeşil2022

04 Haziran 2023 | 15:00 | 100 dk | Gallus Theater

Tatavlada Son Dans
Der Letzte Tanz in Tatavla

Yazan / Autor: Şaban Ol
Uyarlayan / Adaptiert von: Sumru Yavrucuk
Yöneten / Regie: Berfin Zenderlioğlu
Oyuncular / Schauspieler: Sumru Yavrucuk, Deniz Çakır

Bir bekleyişin, belki de bir direnişin hikayesidir Tatavlada Son Dans. Geçmiş ve şimdiki zaman arasına sıkışmış bir yağmanın yükünü taşıyan Eleni ve Gül’ün, bellek tazelemek ve unutmak için çocuk saflığıyla oynadıkları gülümseten parçalı yapının tamamıdır. “Geçmiş sadece güzel anılardan ibaret değil” der karakter. Işıltılı şehrin içerisinde 6-7 Eylül’ün izlerini taşıyan yıkık, dökük bir ev. Çatlak porselen ürkekliğinde bakışlar. Kırılırsa belki de aşk sızacak kim bilir. İki Rum kadının gitmek ve kalmak arafındaki yaşanmışlıklarına, toprağa tutunmalarına, Rembetiko tadında küçük bir dokunuştur bu oyun.

Der letzte Tanz in Tatavla ist die Geschichte eines Wartens, vielleicht sogar eines Widerstands. Zwei Frauen, gefangen zwischen Vergangenheit und Gegenwart, spielen mit der Naivität von Kindern, schwelgen in Erinnerungen, nicht immer unbedingt in schönen. Ein zerstörtes, heruntergekommenes Haus in der glitzernden Stadt, das die Spuren des 6./7. September trägt. Gesprungenes Porzellan, schüchterne Blicke. Wenn es kaputt geht, leckt vielleicht Liebe heraus, wer weiß. Ein Theaterstück im Sinne des Rembetiko.

tatavlayeşil2022

04 Haziran 2023 | 19:00 | 100 dk | Gallus Theater

Tatavlada Son Dans
Der Letzte Tanz in Tatavla

Yazan / Autor: Şaban Ol
Uyarlayan / Adaptiert von: Sumru Yavrucuk
Yöneten / Regie: Berfin Zenderlioğlu
Oyuncular / Schauspieler: Sumru Yavrucuk, Deniz Çakır

Bir bekleyişin, belki de bir direnişin hikayesidir Tatavlada Son Dans. Geçmiş ve şimdiki zaman arasına sıkışmış bir yağmanın yükünü taşıyan Eleni ve Gül’ün, bellek tazelemek ve unutmak için çocuk saflığıyla oynadıkları gülümseten parçalı yapının tamamıdır. “Geçmiş sadece güzel anılardan ibaret değil” der karakter. Işıltılı şehrin içerisinde 6-7 Eylül’ün izlerini taşıyan yıkık, dökük bir ev. Çatlak porselen ürkekliğinde bakışlar. Kırılırsa belki de aşk sızacak kim bilir. İki Rum kadının gitmek ve kalmak arafındaki yaşanmışlıklarına, toprağa tutunmalarına, Rembetiko tadında küçük bir dokunuştur bu oyun.

Der letzte Tanz in Tatavla ist die Geschichte eines Wartens, vielleicht sogar eines Widerstands. Zwei Frauen, gefangen zwischen Vergangenheit und Gegenwart, spielen mit der Naivität von Kindern, schwelgen in Erinnerungen, nicht immer unbedingt in schönen. Ein zerstörtes, heruntergekommenes Haus in der glitzernden Stadt, das die Spuren des 6./7. September trägt. Gesprungenes Porzellan, schüchterne Blicke. Wenn es kaputt geht, leckt vielleicht Liebe heraus, wer weiß. Ein Theaterstück im Sinne des Rembetiko.

DESTEKLEYENLER

Group 263
frankfurt_am_main